KADRA

Mateusz Tuński

 

Zawodowo aplikant adwokacki, który już od liceum wiedział, że jego ścieżka kariery związana będzie z prawem.  Hobbistycznie członek Toastmasters International – największej na świecie organizacji non profit zrzeszającej osoby chcące doskonalić swój warsztat w zakresie przemawiania publicznego (public speaking) i umiejętności liderskich (leadership).

Już w okresie studiów skupił się na rozwoju nie tylko wiedzy teoretycznych (kilkukrotnie uzyskał stypendium naukowe) ale również wiedzy praktycznej, co wyrażało się w organizacji i uczestnictwie w cyklu  warsztatów „Nie Tylko Teoria”, uczestnictwie w szkoleniach Centrum Doskonalenia KPMG, praktykach w prokuraturze Rejonowej,  Sądach Rejonowych oraz w Kancelariach Adwokackich.  Z uwagi na to, że kancelaria, w której pracuje, zajmuje się prowadzeniem spraw z zakresu wielu specjalizacji prawnych, może w bardzo szerokim zakresie podnosić swoje kwalifikacje. Dziedziny prawa, w których do tej pory najczęściej działał to – prawo rodzinne (rozwody, władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem, alimenty, uznanie ojcostwa), prawo cywilne (naprawienie szkody i zadośćuczynienie, dochodzenie zwrotu należności, sprawy spadkowe), prawo karne.

Gdy chodzi o działalność w Toastmasters International trener może pochwalić się uczestnictwem na licznych warsztatach związanych z przemawianiem publicznym i byciem liderem m.in. prowadzonych przez Billa Monsour, Morag Mathieson, Monikę Kasprzyk, Monikę Królak, Jerzego Zientkowskiego, Grzegorza Turniaka. Poza tym Mateusz Tuński jest vice mistrzem Polski w mowach humorystycznych w języku polskim z 2011r oraz drugim vice mistrzem Polski w odpowiedzi na spontaniczne pytania, czyli tzw. Gorące Pytania w języku polskim.

Oprócz tego w wolnym czasie Mateusz udziela się w Szkole Tańca Tropical Dance Studio we Wrocławiu jako instruktor Pierwszego Tańca, spędza czas z licznym gronem znajomych oraz czyta książki (autorstwa np. Briana Tracy, Dale Carnegiego, Paula Coelho, Roberta Harrisa) i ogląda filmy (m.in. The Devil's Advocate, Law Abiding Citizen, Click, Seven Pounds) 

KURSY

Każdy z tym się zetknie – praktyczna wiedza z prawa spadkowego - Wyobraź sobie.. Słoneczny poniedziałek.. wstajesz w wyjątkowo dobrym humorze, bierzesz orzeźwiający prysznic, zaparzasz aromatyczną kawę, której zapach rozchodzi się po całym domu i myślisz, co pożywnego zjeść na śniadanie zanim wyjdziesz do pracy. Nagle.. dzwonek do drzwi. Uśmiechnięty listonosz wręcza Ci list i życzy udanego dnia. Stojąc w progu, otwierasz niecierpliwie kopertę, a tam... informacja, że daleki wujek Władek z Ameryki, którego nigdy nawet na oczy nie widziałeś, zapisał Ci w testamencie olbrzymi spadek.. Jesteś bogaty!!!

Brzmi wspaniale, prawda? Prawie każy marzy o niespodziewanym bogactwie, które spada znienacka. Jednak rzeczywistość jest brutalniejsza.. spadek, to zazwyczaj ból i łzy, po śmierci bliskiej osoby.. Trudno przejść z tym do porządku dziennego, a wiele formalności związanych z przejęciem spadku, co chwilę o sobie przypomina. [czytaj dalej]

WYWIAD Z TRENEREM

Golden Coach: Jak zaczęła się Pana przygoda z prawem?

Mateusz Tuński: Już w liceum wiedziałem, że chcę iść na prawo. W trakcie studiów już po pierwszym roku udałem się na praktyki w prokuraturze, następnie byłem w kancelarii, która zajmowała się głównie obsługą podmiotów gospodarczych i pracą "urzędniczą" polegającą na pisaniu tylko pozwów jednego rodzaju przez osiem godzin dziennie. Nie odpowiadało mi to. Na szczęście trafiłem do innych kancelarii, które stawiały przede mną ambitniejsze zadania i dzięki temu mogłem się rozwijać i dalej to robię. Poza tym odbyłem też bardzo owocne praktyki we wrocławskich sądach.

GC: Jak wspomina Pan swoje początki?

MT: Na początku, wiadomo, wiele rzeczy było dla mnie zupełnie nowych. Sporo kwestii nie potrafiłem zrozumieć, ale dzięki praktykom z każdym rokiem było coraz lepiej. Poza tym bardzo mile wspominam swoją grupę na studiach. Była nie tylko bardzo ambitna, ale co ważniejsze panowała w niej zdrowa i koleżeńska atmosfera.

GC: Czego nauczył się Pan dzięki temu?

MT: Zrozumiałem, że prawo jest naprawdę trudną dziedziną nauki. Może komuś się wydawać, że rozumie przepis, ale nagle okazuje się, że w praktyce może być trochę inaczej i to już powoduje dodatkowe stresy oraz uczucie niezadowolenia z rezultatu postępowania. 

GC: Co najbardziej docenia Pan w pracy prawnika?

MT: Ciągły rozwój intelektualny. Wiele spraw związanych jest z tą samą podstawą prawną, ale dzięki temu, że podstawa faktyczna jest inna za każdym razem trzeba sprawę traktować indywidualnie.

GC: Czy odniósł Pan w życiu porażki? Czym dla Pana jest porażka?

MT: Ktoś powiedział mi kiedyś po oblanym egzaminie z prawa międzynarodowego publicznego, że gdybyśmy nie odnosili porażek, to zwycięstwa tak bardzo by nas nie cieszyły. Porażka to szansa, aby w przyszłości odwrócenie jej w zwycięstwo przyniosło nam dwa razy tyle satysfakcji. Cieszę się z porażek, które odniosłem, bo dzięki nim mogłem się nauczyć jak w przyszłości ich uniknąć.

GC: Jakie są Pana sukcesy?

MT: W zakresie prawo uważam za swój sukces dostanie się z bardzo dobrym wynikiem na aplikację adwokacką oraz pracę w prężnie rozwijającej się kancelarii adwokackiej prowadzonej przez bardzo dobrych i doświadczonych adwokatów. Poza tym mogę się pochwalić zajęciem dwukrotnie 2 miejsca w lokalnych konkursach krasomówczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, również na aplikacji w takich konkursach będę startować, za kilka dni pierwszy etap eliminacji.

GC: Jaka według Pana jest recepta na sukces w pracy prawnika?

MT: Przede wszystkim trzeba lubić to co się robi. Jeżeli dla kogoś prawo wydaje się nudne, praca w kancelarii to tylko rutyna, to taka osoba nie odniesie w mojej ocenie sukcesu jako prawnik.

GC: Skąd czerpie Pan motywację do działania? 

MT: Jest kilka rzeczy które mnie motywują do działania. Przykładowo będzie to wiara we mnie, która cały czas przekazują mi bliscy, poza tym liczne cytaty, które mam wypisane w kalendarzu np. „Zwycięzcy nigdy się nie poddają, a ci co się poddali nigdy nie zwyciężają.” - Vince Lombardi

GC: Jakie ma Pan plany na najbliższe lata?

MT: Plany mam co najmniej dwa. Najważniejszy związany jest z zdaniem w styczniu 2015r. egzaminu zawodowego na adwokata, a następnie założenie kancelarii adwokackiej w formie spółki partnerskiej. Kancelaria ta będzie współpracować również z innymi kancelariami adwokackimi, notarialnymi, komorniczymi oraz biurami rzeczników patentowych i doradców podatkowych. 

Przy czym szykują się zmiany w zakresie adwokatury i dlatego biorę pod uwagę jeszcze inne opcje tego planu.

GC: Jak zachęciłby Pan młodych ludzi do tego, aby zaczęli swoją przygodę z prawem? 

MT: To musi być bardzo świadoma decyzja. Studiowanie prawa daje nam narzędzie i to od nas zależy jak je wykorzystamy. Uważam, że jeśli ktoś dobrze wykorzysta studia prawnicze i połączy je z praktykami oraz pracą, to nie będzie miał w przyszłości problemów z finansami. Poza tym prawo to nie koniecznie praca w korporacjach prawniczych, to również możliwość zatrudnienia na wyższych stanowiskach w licznych firmach i urzędach.

GC: Prosimy o kilka słów od siebie.

MT: Kiedy ktoś prosi mnie o zaprezentowanie swojej osoby to mówię, że jestem tańczącym i przemawiającym publicznie aplikantem adwokackim. 

Tańczącym ponieważ interesuje się tańcem. Przez studia przygotowywałem pary do ich pierwszego tańca weselnego, teraz z uwagi na liczne obowiązki w pracy i na aplikacji musiałem bardzo ograniczyć tę formę aktywności.

Przemawiającym publicznie ponieważ jestem członkiem Toastmasters International największej na świecie organizacji non profit specjalizującej się w przemawianiu publicznym (public speaking) i umiejętnościach przywódczych (leadership). Jestem w aktualnym zarządzie WrocLove Toastmasters i dopinam kwestie związane z otworzeniem nowego klubu w Opolu w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Bankową.

GC: Dziękujemy za rozmowę.

NASI TRENERZY

Aleksandra Frątczak

Aleksandra Frątczak

Osobista Stylistka, Kolorystka, Wizażystka
Sara Wojciechowska

Sara Wojciechowska

Psycholog, life coach, lektor języka angielskiego.
Joanna Tor-Gazda

Joanna Tor-Gazda

Projektantka, style coach, biznesmama
Joanna Więckowska

Joanna Więckowska

Konsultantka ślubna, artysta plastyk, przedsiębiorca.
Urszula Bartkowska

Urszula Bartkowska

Zawodowy muzyk, trener i coach.
Tomasz Martyka

Tomasz Martyka

Fotograf, właściciel firmy "Agencja Fotografii VIZJA".
Aleksander Peterko

Aleksander Peterko

Specjalista w zakresie sprzedaży, MLM oraz szkoleń.
Mateusz Tuński

Mateusz Tuński

Aplikant adwokacji, członek Toastmasters International.


 


X
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.